Biuro Informacji Kredytowej stanowi jedną z największych baz informacji kredytowych, działających w Polsce. Czy dane zbierane i udostępniane przez tę instytucję mają wpływ na decyzję kredytową wydawaną przez pożyczkodawcę? Sprawdź czym zajmuje się BIK i jakie informacje możemy tam znaleźć. Poznaj zasady funkcjonowania tej instytucji i jak zmieniła obraz rynku finansowego!

Rola Biura Informacji Kredytowej przy podejmowaniu decyzji kredytowej

Zanim bank lub przedsiębiorstwo pożyczkowe podejmie decyzję o przyznaniu pieniędzy, weryfikuje zdolność kredytową, biorąc pod uwagę również historię kredytową. W tym celu, pożyczkodawca skorzysta z usług baz danych dysponujących informacjami o przebiegu spłaty naszych aktualnych i zakończonych zobowiązań. Jednym z nich jest Biuro Informacji Kredytowej. Negatywny scoring w tej bazie może znacząco utrudnić uzyskanie kredytu, chyba, że pożyczkodawca udziela pożyczek bez sprawdzania BIK.

Wielu osobom BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, kojarzy się przede wszystkim z bazą niespłaconych kredytów, co nie do końca jest prawdą. BIK stanowi rejestr mający za zadanie gromadzić, przechowywać i udostępniać historię kredytową klientów banków, SKOK-ów oraz różnego rodzaju firm udzielających pożyczek poza sektorem bankowym. Do informacji budujących historię kredytową zaliczamy również dane o kredytach spłaconych w terminie. Im więcej wpisów pozytywnych w raporcie BIK, tym większa szansa na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Kiedy i w jakim celu powstało Biuro Informacji Kredytowej?

Biuro Informacji Kredytowej zostało powołane do życia w październiku 1997 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich oraz dwudziestu jeden największych placówek bankowych. Instytucję utworzono w celu zminimalizowania ryzyka kredytowego, zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony obrotu pieniężnego oraz przeciwdziałania nadmiernemu zadłużeniu. Dodatkowo stały dostęp do bazy danych, umożliwia skrócenie czasu oczekiwania na rozpatrzenie wniosku kredytowego.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej, w BIK banki znajdą dane o ponad dwudziestu pięciu milionach Polaków oraz blisko stu sześciesięciu milionach rachunków (również tych, które zostały już zamknięte). Warto dodać, że w przeważającej większości są to wiadomości poświadczające terminowo spłacane zobowiązania (90% pozytywnych informacji) – większość konsumentów kredytowych posiada pozytywną historię spłaty zobowiązań!

Kto trafia do rejestru BIK?

Rejestr Biura Informacji Kredytowej nie jest rejestrem dłużników, do którego trafiamy za posiadane długi. Do bazy danych BIK trafia każdy, kto aktualnie spłaca lub korzystał w przeszłości z kredytów bankowych. Dotyczy to zarówno kredytów ratalnych, debetu na koncie osobistym oraz posługiwania się kartą kredytową. Co więcej, do bazy BIK trafiają również osoby będące poręczycielami innych kredytobiorców.

Historia kredytowa zależy w głównej mierze od tego, jak wygląda spłata zaciągniętych zobowiązań. W przypadku, kiedy dana osoba wszystkie należności reguluje terminowo, wówczas nie musi się martwić o dobrą opinię. Jednak już najmniejsze zaległe zobowiązanie może negatywnie wpłynąć na nasz scoring BIK, opisujący naszą rzetelność, jako klienta. To samo dotyczy sytuacji, gdy nierzetelny kredytobiorca nie dokonuje na czas spłat zobowiązania, którego my staliśmy się poręczycielami.

Komu BIK może udostępnić dane?

Biuro Informacji Kredytowej może udostępnić przechowywane informacje każdemu klientowi, który o to poprosi, jednak tylko dotyczące jego osoby. Banki i firmy udzielające pożyczek poza sektorem bankowym, mogą uzyskać raport na temat wybranego konsumenta po uzyskaniu odpowiedniej zgody od klienta. Wyrażenie takiej zgody jest zazwyczaj warunkiem koniecznym do złożenia wniosku pożyczkowego.

Dla klientów, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą istnieje możliwość wykupienia pakietu raportów BIK lub samej usługi, umożliwiającej zweryfikowanie wypłacalności ewentualnych kontrahentów. Oferta skierowana do klientów indywidualnych ogranicza się do sprawdzenia informacji związanych wyłącznie z ich historią kredytową.

Jak uzyskać raport BIK?

Aby uzyskać raport BIK należy zarejestrować się na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej. W tym celu niezbędne będą: dokument tożsamości, telefon komórkowy, adres e-mail oraz konto bankowe, którym potwierdzimy dane za pomocą przelewu weryfikacyjnego. Rejestracja wymaga zrealizowania kilku prostych kroków:

  1. Wypełnij formularz odpowiednimi danymi z wykorzystaniem paszportu, dowodu osobistego lub karty pobytu.
  2. Wykonaj przelew weryfikacyjny za pomocą BlueMedia w wysokości 1 zł.
  3. Otwórz e-mail z linkiem aktywacyjnym do konta.
  4. Odbierz SMS z kodem autoryzacyjnym i wprowadź go w odpowiednie miejsce.
  5. Ustaw login oraz hasło.
  6. Zatwierdź ofertę i wygeneruj raport BIK.

Cała procedura zajmie kilka minut i uzyskamy dostęp do szczegółowych danych na temat naszej historii kredytowej, w formie przejrzystego raportu BIK. Jeden raport BIK kosztuje zaledwie 39 zł, a wybierając pakiet 6 raportów za 99 zł, otrzymamy dostęp do usług, takich jak: alerty BIK, zastrzeganie dokumentów i kredytów oraz analizator kredytowy BIK.

Co zrobić, żeby sprawdzić raport BIK za darmo?

Istnieje również możliwość otrzymania darmowego raportu BIK, dwa razy w roku. W celu uzyskania raportu BIK za darmo należy wysłać odpowiednio napisany wniosek do Biura Informacji Kredytowej. Ważne jest by w dokumencie powołać się na rozporządzenie RODO. Składając wniosek o udzielenie informacji na temat naszej historii kredytowej, należy liczyć się z wydłużonym czasem oczekiwania na wydanie raportu. Rozpatrywanie wniosku może potrwać nawet do 30 dni.

Czy można usunąć negatywne wpisy w BIK?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy można wyczyścić BIK. Niestety, nie ma możliwości dowolnego usuwania negatywnych wpisów w bazie danych Biura Informacji Kredytowej, nawet za opłatą. Nie dajmy się więc skusić propozycjom wyczyszczenia BIK przez firmy reklamujące się w Internecie. Usunięcie wpisów z BIK jest możliwe wyłącznie w trzech przypadkach opisanych prawem:

  • odwołując zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie, jest to możliwe tylko przy zobowiązaniach spłacanych w terminie,
  • po upływie 5 lat od nieterminowej spłaty pożyczki, jednak pod warunkiem, że została ona ostatecznie spłacona,
  • w raporcie BIK zauważyliśmy nieprawdziwą lub nieaktualną informację.

Aby usunąć wpis na podstawie wskazanych powyżej powodów, należy złożyć wniosek o zmianę lub usunięcie informacji, w instytucji, która odpowiada za pojawienie się informacji w BIK. Biuro Informacji Kredytowej jest jedynie administratorem danych – nie modyfikuje otrzymanych informacji, jedynie je gromadzi i udostępnia.