Kredyt dla młodych – jak zwiększyć swoje szanse?

Rozpoczęcie w pełni samodzielnego dorosłego życia to nie tylko czas pełen nowych, ekscytujących wydarzeń, ale też moment wielu wyzwań. Osoby, które niedawno w pełni wkroczyły na rynek pracy lub właśnie założyły rodzinę mogą nie być czasami przygotowane na kwestie finansowe, których wymaga czy to zakup mieszkania, czy też kupno własnego samochodu. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być kredyt dla młodych, który może nie jest produktem łatwo dostępnym, ale wciąż wartym rozważenia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć na jego temat.

Kredyt hipoteczny dla młodych – warunki

Kredyt hipoteczny to jeden z najczęściej wybieranych produktów bankowych nie tylko przez osoby młode. Podstawową kwestią jest tutaj fakt, że może on być przeznaczony wyłącznie na zakup wskazanej nieruchomości – otrzymane środki nie mogą zostać wykorzystane na inny cel.

Pod względem formalności najważniejszy jest stały dochód, którego źródło zostanie szczegółowo prześledzone przez bank. Zabezpieczeniem dla instytucji bankowej jest wspomniana nieruchomość, której wartość równa się także wysokości dofinansowania. W ten sposób wykazujemy swoją zdolność kredytową, wobec czego bank w mniejszym zakresie sprawdzi naszą sytuację finansowo-ekonomiczną, niż ma to miejsce w przypadku chociażby kredytów gotówkowych. To, co jest najbardziej brane pod uwagę, to wysokość i częstotliwość dochodów.

Nie oznacza to jednak, że otrzymanie kredytu hipotecznego dla młodych jest proste. By zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję od banku, warto zadbać następujące kwestie:

  • wysoki wkład własny – absolutnym wymogiem w przypadku większości banków to minimum 20% wartości całej nieruchomości. Decydując się na jeszcze wyższą kwotę wkładu własnego, nie tylko zyskujemy większe prawdopodobieństwo otrzymania dofinansowania, ale także możemy liczyć na tańszy kredyt;
  • historia kredytowa – wykazując, że jak do tej pory nie mieliśmy problemu ze spłatą wszelkich zadłużeń (mogą to być chociażby zakupy na raty), stajemy się bardziej wiarygodni w oczach banku;
  • dłuższy okres spłaty – przełoży się to co prawda na całkowity koszt kredytu, jednak wysokość rat będzie przystępniejsza nawet dla osób z niższymi dochodami;
  • kredyt w dwie osoby – małżeństwo zwiększa szansę, jeśli chodzi o kredyt dla młodych, szczególnie gdy każdy z małżonków posiada stały i pewny dochód.

Kredyt gotówkowy dla młodych – jak otrzymać?

Kredyt gotówkowy posiada tę zaletę, że środki otrzymane z jego tytułu mogą zostać przeznaczone na dowolny cel. Można zatem wykończyć i umeblować w ten sposób mieszkanie, kupić samochód czy po prostu wykorzystać dofinansowanie na spełnienie marzeń i zapewnienie sobie lepszego startu np. po przeprowadzce do innego miasta.

W przypadku kredytów gotówkowych dochody, ich źródła, zdolność kredytowa i historia dotychczasowych zobowiązań zostaną prześledzone przez bank jeszcze dokładniej. Sprawdzi on m.in. nasze miesięczne koszty utrzymania i porówna je z zarobkami, by móc ocenić ryzyko kredytowe i stwierdzić, czy rzeczywiście jesteśmy w stanie spłacić w terminie duży dług. Podstawowym dokumentem jest zatem zaświadczenie o zarobkach (biorąc kredyt w tym samym banku, w którym posiadamy rachunek, może nie być potrzebne przedstawienie zaświadczenia).

By móc liczyć na uzyskanie gotówkowego kredytu dla młodych, warto z odpowiednim wyprzedzeniem pomyśleć o zbudowaniu pozytywnej historii kredytowej poprzez spłatę nawet drobnych zadłużeń. Przed samym złożeniem wniosku o dofinansowanie dobrze jest z kolei pozbyć się zobowiązań i np. zamknąć karty kredytowe oraz spłacić ewentualne pożyczki u firm pozabankowych.

Podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego, warto rozważyć:

  • dłuższy okres spłaty;
  • złożenie wniosku przez małżeństwo;
  • przeniesienie konta do banku, w którym planuje się wnioskować o kredyt.

Kredyt dla młodych – podsumowanie

Kredyt dla młodych to możliwość na uzyskanie dofinansowania, za sprawą którego bez większych przeszkód zrealizujemy najpilniejsze cele. I choć w przypadkach wielu ofert wiek nie gra tutaj roli – dzieje się tak zwłaszcza w kontekście kredytów hipotecznych – to jednak istnieje sporo różnych czynników, które mogą pozytywnie lub negatywnie wpłynąć na ostateczną decyzję banku. Rozważając kredyt dla młodych, dobrze jest wcześniej zapracować sobie na dobrą historię kredytową i zawczasu dokonać obliczeń związanych ze zdolnością kredytową. Stałe i wysokie dochody to z pewnością podstawa, jednak warto zbudować swoją wiarygodność także na inne sposoby.