Debet jest pojęciem bardzo powszechnie używanym, ale nie zawsze w prawidłowym tego słowa znaczeniu. Chcąc być świadomym klientem swojego banku, dobrze jest poznać kilka podstawowych pojęć funkcjonujących w bankowości, by móc ich prawidłowo używać i w efekcie – przestać się bać korzystania z ofert bankowych!

Banki – jakie korzystne oferty mają dla Ciebie?

Produkty bankowe zostały stworzone po to, aby przeciętni konsumenci byli w stanie dużo lepiej korzystać z życia. Oferty banków co jakiś czas zmieniają się, a ich przedstawiciele są w stanie czasem zaoferować nam naprawdę korzystne warunki współpracy. Niektóre osoby powinny się zastanowić nad wzięciem karty kredytowej lub debetowej, jeśli tylko mają ku temu warunki. Dlaczego? Ponieważ korzystanie z produktów bankowych pozwala na skrzętne odnotowywanie tych działań w historii kredytowej i w przyszłości bardzo ułatwia zaciągnięcie kredytu na dom czy samochód.

Debet – definicja i znaczenie dla klienta

Debet z definicji oznacza „ujemne saldo na koncie”, czyli sytuację, gdy pobierze się z konta więcej pieniędzy niż było na nim zdeponowane. Brzmi to dość abstrakcyjnie – bo jak można zapłacić kartą za coś, co kosztuje więcej, niż posiadamy na koncie? Otóż jest to możliwe, co więcej – taka usługa jest dostępna w większości banków dla klientów, którzy wykażą się odpowiednią zdolnością kredytową. Dzięki debetowi można sobie pozwolić na kupienie danej rzeczy nieprzewidzianej w uprzednio przygotowanym budżecie. Tym, co powinien wiedzieć każdy klient przed skorzystaniem z debetu, są dwie rzeczy: debet jest zawsze ograniczony na jakąś kwotę, a po pewnym czasie należy go uregulować, czyli spłacić – i to z odsetkami.

Wiarygodność kredytowa – warunek otrzymania debetu

Debet na konkretną kwotę, na przykład do 1000 złotych, dla wielu klientów jest dobrym sposobem na szybki zastrzyk gotówki bez konieczności szukania wsparcia w banku lub firmie pożyczkowej. Procedury są tu podobne jak w przypadku starania się o kredyt. W większości przypadków banki dokładnie analizują historię kredytową i możliwości finansowe osoby starającej się o debet, zanim zdecydują się jej go przyznać. Jeśli więc widniejemy w bazie BIK lub KRD albo w naszej historii kredytowej widać wyraźnie, że mamy kłopot z terminowym płaceniem rat, wówczas bank prawdopodobnie odmówi nam debetu. Również wysokość debetu będzie zależała od tego, ile zarabiamy i jakie mamy stałe zobowiązania kredytowe. Nieterminowe płatności czy obecność na liście dłużników w BIK lub KRD niemal przekreśla nasze szanse na otrzymanie debetu, nawet gdy jesteśmy wieloletnim klientem danego banku.

Jak otrzymać debet w banku?

Banki nie wymagają żadnej dokumentacji, aby zweryfikować prośbę klienta o kredyt – analizują jedynie jego historię konta. Zwykle limit debetowy wynosi dwukrotną wysokość przeciętnych zarobków wnioskującego, jednak nie jest to pewnikiem. Debet spłaca się, kiedy na konto wpłyną środki o odpowiedniej wysokości. Bank daje też określony czas na spłatę – pozwala on wygodnie zorganizować środki na pokrycie debetu. Gdy przekroczy się termin spłaty, bank ma prawo ustalenia podwyższonych odsetek, a nawet wpisania tej sytuacji do historii BIK, co w przyszłości może utrudnić wzięcie kredytu. Otwierając linię debetową warto się zastanowić, jaka dodatkowa kwota środków mogłaby ułatwić codzienne funkcjonowanie, a jednocześnie, jaka będzie akceptowalna i możliwa do spłaty w terminie.

Koszty debetu

Od pobranej z debetu kwoty zwykle naliczane są odsetki – ich wysokość jest zależna od konkretnego banku oraz od wysokości stopy procentowej, która nie jest wartością stałą. Odsetki rosną każdego dnia, dlatego należy spłacać debet codziennie. Niektóre banki wymagają także, aby korzystać z debetu co miesiąc, a w przeciwnym wypadku naliczają symboliczne opłaty dodatkowe – za sam fakt, że mamy debet, a z niego nie korzystamy.

Niewielka prowizja oraz korzystne odsetki mogą wynikać z unikalnych warunków oferowanych przez bank. Z takiego debetu można korzystać co miesiąc, do pewnej, ustalonej w umowie kwoty, ale należy ją jak najszybciej spłacić – po prostu robiąc przelew na wyznaczony numer konta.

Debet z korzyścią dla klienta!

Debet to nie tylko awaryjna gotówka, którą można w dowolnej chwili załatać budżet. To również sposób na swobodne dysponowanie swoimi pieniędzmi i ustalanie domowego budżetu. Jest jeszcze jedna korzyść w posiadania linii debetowej w swoim banku – wyrabianie historii kredytowej. Dzięki temu każda terminowa spłata będzie oznaczana w historii BIK, a to może przybliżyć klienta do otrzymania w przyszłości wymarzonego, większego kredytu z prawdziwego zdarzenia. Choćby dla możliwości wyrobienia sobie pozytywnej historii kredytowej można przeanalizować zasadność otworzenia linii debetowej. Świadomość dodatkowej gotówki poza tą faktycznie posiadaną na koncie działa na wiele osób bardzo uspokajająco – choć nie musi oznaczać comiesięcznego „życia pod kreską”.