Chwilówki to łatwo dostępny produkt finansowy, który może wziąć praktycznie każdy. Od kiedy popularne stały się kredyty pozabankowe z możliwością zaciągnięcia ich przez internet, wiele nieuczciwych pożyczkobiorców nadużywa tego przywileju. Niekiedy jednak bywa tak, że o pożyczkę stara się osoba ubezwłasnowolniona, co według prawa uniemożliwia jej korzystanie z ofert kredytów pozabankowych. Ubezwłasnowolnienie jest jednoznaczne z pozbawieniem zdolności do czynności prawnych, a tym samym do zaciągania zobowiązań finansowych. Niestety w praktyce wygląda to tak, że firmy pożyczkowe nie mają możliwości sprawdzenia, czy osoba ubiegająca się o kredyt jest ubezwłasnowolniona. Co zatem można zrobić, jeżeli w rodzinie mamy osobę, która nałogowo korzysta z ofert chwilówek, mimo prawnego zakazu?

Ubezwłasnowolnienie a kredyt pozabankowy

Osoba ubezwłasnowolniona nie jest zdolna do racjonalnego podejmowania decyzji, dlatego zaciągając kredyt pozabankowy może nie zdawać sobie z tego sprawy. Pomijając fakt, że nieuczciwe firmy mogą żerować na takich klientach, aby zwiększyć swoje zyski, to większość rzetelnych pożyczkodawców udzielając kredytu nie działa z premedytacją. Po dowodzie osobistym nie da się sprawdzić czy jest do niego przypisany dokument o ubezwłasnowolnieniu, co znacząco utrudnia weryfikację. Jeżeli jednak doszło już do zaciągnięcia długu przez osobę ubezwłasnowolnioną, rodzina ma prawne możliwości, aby kredyt zwrócić na wyjątkowych warunkach.

Zwrot kredytu pozabankowego przez osobę ubezwłasnowolnioną

Jeżeli doszło do zaciągnięcia pożyczki przez osobę ubezwłasnowolnioną, pożyczkodawca po zapoznaniu się z sytuacją powinien odstąpić od naliczania prowizji, oprocentowania i dodatkowych kosztów obsługi kredytu pozabankowego. Wówczas rodzina osoby niezdolnej do czynności prawnych ma możliwość zwrotu samego długu bez względu na zapis widniejący w umowie. LatwyKredyt.pl dużą wagę przywiązuje do weryfikacji użytkowników, aby zapobiegać oszustwom i wyłudzeniom na cudze dane. Mimo że nie da się sprawdzić czy osoba jest ubezwłasnowolniona, firma ta wyróżnia się elastycznym podejściem do klienta, aby przez wgląd na takie niestandardowe sytuacje, mogła odpowiednio zareagować.