Nie ulega żadnej wątpliwości, że pożyczanie pieniędzy przez Internet to obecnie jedna z najpopularniejszych form uzyskania dodatkowego zastrzyku gotówki. Popyt na tego rodzaju usługi w Polsce rośnie systematycznie w tempie około 30 proc. rocznie. Nic więc dziwnego, że pojawia się coraz więcej podmiotów kuszących konsumentów „tanimi” i szybkimi pożyczkami online. Nietrudno jest zaciągnąć zobowiązanie finansowe w Internecie, jednak nie oznacza to, że nie powinniśmy zachować ostrożności. Jak się upewnić, że wybrana przez nas oferta to bezpieczna pożyczka?

Czym się charakteryzuje pożyczka online?

Pożyczka internetowa to specyficzna forma pozyskania pieniędzy, która opiera się na całkowicie zdalnym procesie wnioskowania, a więc pozbawionym bezpośredniego kontaktu pomiędzy pożyczkobiorcą a firmą pożyczkową. Taka sytuacja sprawia, że powinniśmy zachować szczególną ostrożność podczas procedowania o udzielenie pożyczki online.

Bezpieczne pożyczanie w Internecie wymaga jedynie wygospodarowania kilku minut wolnego czasu i cierpliwości.

Dobre przygotowanie to klucz do sukcesu. Decydując się na pożyczkę online, należy przede wszystkim wybrać godną zaufania firmę pożyczkową, jak np. LatwyKredyt.pl, a także dokładnie oszacować wysokość oraz czas spłaty zobowiązania z własnymi możliwościami finansowymi. Pamiętajmy, że każdą zaciągniętą pożyczkę, wcześniej czy później, trzeba spłacić.

Co natomiast wyróżnia bezpieczną pożyczkę? Jest z pewnością kilka kryteriów, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę. Jest to przede wszystkim jasność wskazanych w umowie warunków, przejrzystość samej procedury, jak i profil pożyczkodawcy, z którego usług planujemy skorzystać.

Bezpieczna pożyczka – 3 najważniejsze kwestie

Z racji ogromnego rozwoju branży pożyczkowej, obecnie na rynku możemy znaleźć oferty różnorodnych firm. Szeroka dostępność tylu wariantów sprawia, że czasem trudno nam podjąć decyzję, a nierzadko nie chcemy dodatkowo marnować wolnych chwil, dlatego wybieramy to, co jako pierwsze wpadnie nam w ręce. To duży błąd – bezpieczna pożyczka nie będzie możliwa, jeśli bez zastanowienia złożymy wniosek w pierwszej lepszej firmie. W związku z tym podpowiadamy, co jest najistotniejsze przed zaciągnięciem pożyczki.

Jakość strony pożyczkodawcy oraz opinie

Decydując się na konkretną firmę, zwróćmy uwagę na wygląd oraz zawartość jej strony internetowej. Witryny o słabej jakości wykonania, wyglądające, jakby powstały w pośpiechu i na przysłowiowym kolanie, powinny wzbudzić naszą czujność.

Godna zaufania firma powinna umieścić na swojej stronie wszelkie niezbędne dane teleadresowe oraz bezpośredni kontakt z pożyczkodawcą. Musimy wiedzieć, od kogo pożyczamy i komu udostępniamy własne dane osobowe. Firma pożyczkowa powinna posiadać indywidualny REGON oraz być zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Dodatkowo strona internetowa pożyczkodawcy powinna być szyfrowana za pomocą certyfikatu SSL.

Dodatkowo warto jest zerknąć na opinie na temat danej firmy, a nawet popytać wśród znajomych i rodziny, czy mają jakieś doświadczenie z tym konkretnym pożyczkodawcą. Jeżeli w przeszłości dochodziło do jakichkolwiek nadużyć, możemy być niemal pewni, że informacje na ten temat znajdą się w internecie i ostrzegą nas przed zawarciem umowy z daną instytucją pozabankową.

Dodatkowa weryfikacja a bezpieczna pożyczka

W większości przypadku firmy udzielające pożyczek przez Internet wymagają od klientów dokonania symbolicznego przelewu z prywatnego konta celem przeprowadzenia końcowego etapu weryfikacyjnego potencjalnego pożyczkobiorcy. Zazwyczaj jest to kwota w wysokości 1 grosza, 10 groszy lub 1 zł. W przypadku gdy firma żąda dodatkowej, o wiele wyższej opłaty, możemy być pewni, że mamy do czynienia z próbą wyłudzenia i lepiej zrezygnować z usług takiego podmiotu.

Czytanie ze zrozumieniem

To, co najważniejsze podczas zawierania jakichkolwiek transakcji usługowo-handlowych, to dokładne czytanie ze zrozumieniem warunków umowy pożyczkowej. Jak wynika z praktyki, duży odsetek sporów pomiędzy klientami a firmami pożyczkowymi powstaje na skutek niezapoznania się przez klientów z wszystkimi zapisami oraz aneksami do umowy. Tymczasem bezpieczna pożyczka to taka, która została wcześniej właściwie zweryfikowana.

Zasada jest prosta. Jeżeli w dokumentach, szczególnie udostępnianych drogą online, znajdują się jakiekolwiek niezrozumiałe zapisy, budzące w nas wątpliwości, lepiej zrezygnować z dalszego procedowania. Czytając umowę, należy zwrócić uwagę, jakie są możliwości wcześniejszej spłaty zobowiązania, a także na podstawie jakich warunków odbywa się odstąpienie od umowy. Koniecznie trzeba również sprawdzić jakie są, jeżeli są, przewidziane dodatkowe opłaty związane z zawarciem umowy oraz wysokość kosztów powiązanych z nieterminową spłatą pożyczki.