Sprawdź, jak można dostać pożyczkę do domu. Czy taka pożyczka w ogóle się opłaca i jak to możliwe, że takie pożyczki można dostać nawet bez BIK i KRD oraz z komornikiem? Porównujemy pożyczki domowe i pożyczki online.

Co to jest pożyczka do domu?

Pożyczka do domu to dość nietypowy produkt finansowy. Polega na osobistym kontakcie z doradcą kredytowym, który jednocześnie jest dostawcą gotówki z pożyczki. Po udzieleniu pożyczki doradca co miesiąc lub co tydzień odwiedza klienta, by pobrać raty. Przed erą internetu pożyczki domowe należały do najpopularniejszych rodzajów pożyczek. Obecnie chętnie korzystają z nich osoby starsze oraz zadłużone.

Osobista weryfikacja zdolności kredytowej oraz tożsamości klienta znacznie zwiększa prawdopodobieństwo spłaty pożyczki. Dlatego pożyczki do domu można dostać znacznie łatwiej od pożyczek online, które polegając wyłącznie na zdalnych analizach, częściej się mylą. Z drugiej strony, przez fakt obsługi domowej, czyli pracy doradcy kredytowego, który poświęca na obsługę czas i paliwo, takie pożyczki są prawie zawsze dużo droższe od zwykłych pożyczek online.

Pożyczki do domu można dostać praktycznie na sam dowód osobisty – w przeciwieństwie do pożyczek online nie jest konieczne potwierdzanie tożsamości przez przelew oraz numer telefonu komórkowego. Pamiętajmy, że pożyczki internetowe również można odebrać stacjonarnie, z pominięciem konta bankowego. Jest to możliwe w przypadku pożyczek z odbiorem na poczcie przez czek GIRO.

Czy pożyczki domowe sprawdzają BIK?

Sporo pożyczkodawców udzielających pożyczek domowych deklaruje, że w domu można dostać pożyczkę bez BIK i KRD, a nawet z zajęciami komorniczymi. Firmy pożyczkowe mają pełne prawo udzielać pożyczek nawet osobom zadłużonym.

Mogą to jednak zrobić jedynie w sytuacji, kiedy spodziewają się, że dłużnik będzie w stanie spłacić udzieloną mu pożyczkę. Pożyczka z odbiorem domowym daje pożyczkodawcom pewne pole manewru, bo komornik może zająć pensję oraz środki na koncie jedynie do określonej wysokości (pod warunkiem, że ktoś jest zatrudniony na umowę o pracę). Pozostała dłużnikowi kwota może być przeznaczona na spłatę nowej pożyczki. Część dłużników pracuje też „na czarno”, co jest nielegalne nie tylko ze względów podatkowych, ale również przez uchylanie się od spłaty długów – takie osoby na pewno nie mogą liczyć na pożyczkę online, bo nie są w stanie udowodnić swoich dochodów.

Wymagania pożyczek domowych

Wymagania pożyczek do domu wobec swoich klientów są niższe od tych online, ale wciąż należy spełnić pewne podstawowe wymagania. Konieczne są:

 • pełnoletność,
 • dowód osobisty,
 • stały adres zamieszkania,
 • stałe dochody o wystarczającej wysokości.

Na co uważać przy pożyczce do domu?

Wiele osób uważa, że pożyczki do domu są bezpieczniejsze od tych online. Niekoniecznie jest to prawdą. Faktycznie, w internecie działają potencjalnie niebezpieczni pożyczkodawcy prywatni, a także fałszywe strony internetowe podające się za legalnie działających pożyczkodawców. Jednak o ile pożyczkodawca internetowy działa legalnie, to nie różni się niczym od pożyczkodawcy stacjonarnego czy takiego, który obsługuje domy. Nie oznacza to oczywiście, że nie powinniśmy w żadnym stopniu weryfikować firmy, w której chcemy złożyć wniosek – warto sprawdzić opinie na jej temat i upewnić się, że jej strona internetowa jest przygotowana porządnie i z zawarciem wszystkich najistotniejszych informacji.

Przy pożyczce do domu pewne ryzyko stanowią wyłudzenia gotówki. Wystarczy, że ktoś zauważy, że do naszego domu co tydzień przychodzi osoba odpowiedzialna za zbieranie rat. Następnie poda się za pracownika firmy pożyczkowej i przekażemy mu pieniądze. By uniknąć takich sytuacji, zawsze należy pobierać pokwitowanie przekazania gotówki i weryfikować tożsamość nowego doradcy w firmy pożyczkowej.

Oprócz tego pamiętajmy o tym, by zawsze dokładnie czytać umowę pożyczkową. Jeśli jej warunki są niejasne, lepiej z niej zrezygnować. Podpisując umowę, której treści nie znamy, możemy przykładowo narazić się na ukryte koszty, a odwołanie się w żaden sposób nam tu nie pomoże, skoro na dokumencie będzie widniał nasz podpis.

Zalety i wady pożyczki do domu w porównaniu do pożyczki online

Zastanawiasz się nad tym, czy lepiej jest zaciągnąć pożyczkę w systemie domowym, czy też online? W porównaniu do pożyczki online pożyczkę domową warto rozważyć ze względu na:

 • osobistą, spersonalizowaną obsługę i dopasowane warunki pożyczki,
 • w razie problemów pomoc doradcy pożyczkowego,
 • brak konieczności dostępu do internetu,
 • bez konta bankowego,
 • bez telefonu komórkowego,
 • również bez BIK i KRD,
 • nawet dla osób zadłużonych i z komornikiem.

Z kolei przeciw nim przemawiają:

 • wyższe koszty – konieczność zapłacenia za pracę doradcy,
 • znacznie dłuższy proces pożyczkowy – pożyczkę online można dostać w 15 minut, a z obsługą domową w około 24 godziny,
 • pożyczkę online można spłacać automatycznie z konta bez pośrednictwa doradcy,
 • brak promocji pożyczki z RRSO 0%,
 • w pożyczce online mamy większą kontrolę nad procesem spłaty przez indywidualny panel klienta.