Zabezpieczenie pożyczki w postaci nieruchomości może znacznie poprawić zdolność kredytową. Dom czy mieszkanie odpowiedniej wartości może ustabilizować w oczach banku naszą sytuację finansową. Dzięki temu możemy negocjować lepsze warunki pożyczki, nawet jeśli nasze dochody nie są zbyt wysokie lub odpowiednio stabilne.

Czym różni się pożyczka pod zastaw nieruchomości od kredytu hipotecznego?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że te dwa pojęcia są ze sobą tożsame, jednak w rzeczywistości to dwa różne produkty finansowe. Kredyt lub pożyczka hipoteczna to usługa, za sprawą której otrzymujemy sumę pieniędzy przeznaczoną na zakup konkretnej nieruchomości. W związku z tym pośród formalności musi znaleźć się wycena lokalu mieszkalnego, budynku czy działki, którą chcemy nabyć. W momencie otrzymania pozytywnej decyzji pieniądze możemy przeznaczyć wyłącznie na cel wskazany we wniosku.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości z kolei dotyczy dofinansowania, które możemy przeznaczyć na dowolny cel, co sprawia, że jest to rozwiązanie elastyczniejsze. Jednocześnie zabezpieczeniem dla banku jest należąca do nas nieruchomość. Taki gwarant spłaty sprawia, że stajemy się bardziej wiarygodni w oczach instytucji bankowej, wobec czego łatwiej jest nam faktycznie dostać sumę, o jaką prosimy we wniosku.

ABC pożyczek pod zastaw nieruchomości

Pożyczki pod zastaw nieruchomości są obecnie niezwykle popularne. Udzielają ich zarówno banki, firmy pożyczkowe, jak i osoby prywatne. Dlatego kluczowy dla bezpieczeństwa naszego kredytu jest przemyślany wybór pożyczkodawcy. Zaczynając sprawdzać oferty, zajrzyjmy na stronę banków i znanych marek chwilówkowych. Pożyczka hipoteczna to obszerne pojęcie. Pod zastaw naszej nieruchomości możemy często pożyczyć więcej i na lepszych warunkach. Wszystko zależy między innymi od wartości naszego majątku.

Warto wiedzieć nie tylko gdzie szukać bezpiecznej pożyczki hipotecznej, ale też kto może się o nią starać. Aby starać się o kredyt pod hipoteke, trzeba przede wszystkim być właścicielem domu wolnego od tego typu obciążeń. Podwójna hipoteka jest możliwa w bardzo indywidualnych przypadkach i jej warunki są negocjowane z bankiem.

Kredyt zabezpieczony nieruchomością otrzymamy też pod warunkiem wykazania odpowiednich dochodów. Jest to ważny element naszej stabilności finansowej i wyznacznik ryzyka dla banku. Podobne znaczenie ma nasz wiek. Pożyczki pod zastaw nieruchomości to bardzo dobre zabezpieczenie, jednak zarówno dla banku, jak i dla nas ważna jest terminowa spłata kredytu. Ryzyko związane z pożyczką jest w oczach banku większe w przypadku osób starszych lub bez stabilnej umowy o pracę.

Jakie dokumenty są potrzebne do zaciągnięcia pożyczki pod zastaw nieruchomości?

Tak jak w przypadku wielu innych produktów finansowych, by procedura uzyskania pożyczki pod zastaw nieruchomości w ogóle miała rację bytu, konieczne jest załatwienie szeregu formalności. Oprócz wniosku bank lub inny podmiot udzielający dofinansowania będzie też wymagał innych dokumentów, takich jak:

  • dokument poświadczający posiadanie nieruchomości (może to być np. odpis z księgi wieczystej lub akt notarialny);
  • zaświadczenie o dochodach (ponadto pożyczkodawca może też wymagać np. zeznań podatkowych);
  • tzw. operat szacunkowy, czyli wycena nieruchomości – zwykle załatwia ją pożyczkobiorca, choć zdarza się, że to bank zleca jej wykonanie.

Pożyczka pod zastaw domu – co jeszcze musisz o niej wiedzieć?

Pożyczki hipoteczne to umowy kredytowe zawierane na wiele lat. Właśnie dlatego ich warunki tak mocno zależą od naszej sytuacji finansowej. Ryzyko związane z tego typu kredytami zawsze jest większe, bo rozkłada się w czasie. Dlatego już na etapie wyboru oferty pamiętajmy, by dopasować warunki umowy ściśle do naszych potrzeb. Pożyczając większą sumę pieniędzy pod zastaw domu, nie potrzebujemy żyrantów. Jednak w razie poważnych problemów ze spłatą możemy stracić nieruchomość na rzecz banku.

Jak dużo możemy pożyczyć, obciążając hipotekę? Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat obejmuje standardowo od 60 do 80% jej ceny rynkowej. Oczywiście zawsze jest szansa pożyczyć więcej. Kredyty długoterminowe mają dużo lepsze warunki niż pożyczki konsumenckie. Wysokość takiego zobowiązania można podnieść, wykazując stabilne dochody lub dodatkowe zabezpieczenia majątkowe.

Co korzystniejsze warunki kredytu hipotecznego oznaczają w praktyce? Spłata tego typu zobowiązań rozkładana jest na lata, dlatego pożyczający ma spory wpływ na warunki naliczania rat. Zawsze istnieje możliwość wcześniejszej spłaty lub ustalenia rat malejących. Najważniejsze, by umowa była przemyślana i elastyczna. Pamiętajcie, że sytuacja wasza i waszej rodziny może się zmienić na przestrzeni lat.

Czy jest możliwe uzyskanie pożyczki pod zastaw domu bez zdolności kredytowej?

Zdolność kredytowa to tak naprawdę suma wszystkich czynników, które przekładają się na naszą wypłacalność i wiarygodność jako pożyczkobiorcy. Jest to jedna z kwestii, która zostanie wzięta pod uwagę, kiedy złożymy wniosek. Co w przypadku, gdy nasza zdolność jest niska lub w ogóle jej nie posiadamy?

Jeżeli chcemy zrealizować pożyczkę w banku, to niestety będziemy musieli się liczyć z odpowiedzią odmowną. Bank nie zaryzykuje udzielenia nam wsparcia finansowego bez gwarancji, że będziemy w stanie go zwrócić, wobec czego negatywna historia kredytowa czy też zadłużenie raczej przekreśli nasze szanse. W takiej sytuacji możemy natomiast spróbować wnioskować o pożyczkę pod zastaw nieruchomości u wybranej firmy pozabankowej. Z reguły wymogi w takich placówkach są mniej rygorystyczne, wobec czego prawdopodobieństwo otrzymania pożyczki znacznie wzrasta.

Pożyczka pod hipotekę – na co warto ją wydać?

Ponieważ produkty, o których mówimy, obejmują duże sumy i są zobowiązaniem na wiele lat, pożyczkę pod zastaw nieruchomości najlepiej przeznaczyć na cele inwestycyjne. Remonty, budowy i podnoszenie wartości kolejnych budynków to lokata, która może przynieść zysk w przyszłości. Dzięki temu budujemy sobie zabezpieczenie i wsparcie w spłacie kolejnych rat.

Pożyczka pod hipotekę może być też dobrym wyjściem dla kogoś, kto chce skonsolidować sobie inne zobowiązania w formie raty kredytu hipotecznego.

Obojętnie z jakich powodów myślimy o pożyczce hipotecznej, pamiętajmy, że łączy się ona z czasochłonnymi formalnościami. Nie jest to więc wyjście dla kogoś, kto potrzebuje pieniędzy „na już”. Jeśli jednak mamy odpowiednie możliwości majątkowe i nie boimy się kredytu na lata, hipoteka może zapewnić nam zastrzyk gotówki, który będzie owocował.

Aby zapewnić sobie optymalne warunki kredytu, warto o nim myśleć w momencie stabilizacji zawodowej. Inwestycja w odpowiedniej chwili może pomóc nam zmienić środki uzyskane dzięki hipotece w dochód pasywny. Dzięki temu kredyt zwróci się szybciej.