W dzisiejszych czasach możemy otrzymać pożyczkę nawet bez wychodzenia z domu. Te ułatwiające życie rozwiązania posiadają jednak wiele mankamentów, a nasza wygoda może wiązać się ze stratami, które poniesiemy w przypadku kradzieży dowodu osobistego. Jak tego uniknąć? Co zrobić, jeżeli ktoś wziął kredyt lub pożyczkę na nasze dane osobowe? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zgłosić popełnione przez złodzieja przestępstwo oraz podpowiedzą, jak zastrzec dowód osobisty.

Kredyt na nasze dane osobowe

Do każdego z nas przypisane są indywidualne dane osobowe – w tym numer PESEL oraz adres zamieszkania i numer telefonu. Większość naszych danych można znaleźć na dowodzie osobistym, czyli dokumencie, który potwierdza nie tylko naszą tożsamość, ale także informuje o naszym obywatelstwie. Ten plastikowy prostokąt produkowany jest przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A., a dane obywateli zostają naniesione przez Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA. Wszystkie te instytucje dbają o bezpieczeństwo obywateli, jednak nie są w stanie uchronić nas przed kradzieżą dowodu, a jest to niestety często spotykane przestępstwo. Dowód osobisty może posłużyć złodziejowi do podpisania umowy z bankiem lub pożyczkodawcą. O ile banki starają się rzetelnie weryfikować swoich kredytobiorców, tak w przypadku chwilówek proces ten jest znacznie uproszczony i niezbyt skomplikowany. Przestępca otrzymuje pieniądze, ale to my dostaniemy zawiadomienie o wysokości miesięcznych opłat lub zadłużeniu. Oszust może użyć nie tylko skradzionego, ale także i podrobionego dokumentu tożsamości. W obu tych przypadkach jest to przestępstwo surowo karane.

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął kredyt na nasz dowód?

Ryzyko uzyskania chwilówki na nasze dane jest wysokie, dlatego powinniśmy na bieżąco weryfikować, czy nasze nazwisko nie znalazło się w bazie kredytobiorców. Jednym z takich narzędzi jest dostępna baza kredytobiorców, z których na co dzień korzystają banki oraz firmy pożyczkowe. Powinniśmy także monitorować raporty BIG Info Monitor, BIK czy KRD. Jeżeli interesują nas bardziej zaawansowane metody śledzenia wyżej wspomnianej bazy, możemy skorzystać z powiadomienia Alert BIK, które oferowane jest przez Biuro Informacji Kredytowej. W takim przypadku dostaniemy powiadomienie SMS lub e-mail, informujące nas o tym, że ktoś korzysta z naszych danych w celu uzyskania kredytu bądź pożyczki. Alerty wysyłane są o każdej porze dnia, 7 dni w tygodniu. Usługa ta niestety nie jest darmowa, ale jest w stanie uchronić nas przed konsekwencjami z tytułu pożyczki udzielonej na nasze dane. Cena zależna jest od wybranego pakietu, a z Alertu możemy skorzystać zarówno jako osoba prywatna, jak również jako właściciel firmy. Co robić w przypadku pojawienia się powiadomienia o próbie wyłudzenia kredytu lub pożyczki? W pierwszej kolejność należy sprawdzić, czy wciąż posiadamy przy sobie dowód osobisty, a następnie skontaktować się z Biurem Informacji Kredytowej (numer kontaktowy to 22 348 4444) i poinformować o zaistniałej sytuacji.

Kradzież dowodu osobistego – jak jej uniknąć?

Związek Banków Polskich niejednokrotnie przedstawiał dane dotyczące prób wyłudzeń poprzez użycie skradzionego dowodu osobistego, a także podrobionych dokumentów. Istnieje kilka prostych sposobów, które mogą uchronić każdego z nas przed taką sytuacją. Bezwzględnie należy pamiętać, że złodzieja może interesować nie tylko nasz dokument tożsamości, ale same dane osobowe. Aktualnie wyłudzenia danych spotykane są najczęściej w internecie – przestępcy wysyłają do ofiary nieprawdziwe wiadomości, w których informują o wygranej w konkursie bądź oczekują, że dopłaci ona za usługę, z której rzeczywiście korzysta. Takie komunikaty trafiają do wielu osób, a złodzieje spodziewają się, że ktoś na nie zareaguje. W wielu takich przypadkach proszą nawet o skan dowodu w celu potwierdzenia naszej tożsamości. To jeden z podstawowych błędów, który popełniają użytkownicy. Nie należy podawać żadnych informacji niezweryfikowanym instytucjom. Nie powinniśmy również zostawiać dowodu osobistego pod opieką osób trzecich.

Kredyt na nasze dane osobowe – co robić?

Jeżeli nasze dokumenty potwierdzające tożsamość zostały skradzione, w pierwszej kolejności należy zastrzec dowód osobisty. Jak to zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z całodobowej infolinii Związku Banków Polskich. Powinniśmy również zadzwonić na policję lub udać się do najbliższego komisariatu – zgłoszenie kradzieży nie jest jednak jednoznaczne z zastrzeżeniem dokumentu. W przypadku otrzymania Alertu BIK powinniśmy postąpić podobnie – korzystamy z darmowej infolinii i przestawiamy konsultantowi całą sytuację. Im szybszy jest czas naszej reakcji, tym prościej będzie uniknąć konsekwencji finansowych związanych z niepożądaną pożyczką czy kredytem. Jeżeli oszustowi udało się wykorzystać nasze dane osobowe, naszym obowiązkiem jest niezwłoczne złożenie zawiadomienia o oszustwie kredytowym na policji lub w prokuraturze. Drugim krokiem postępowania jest wizyta w banku, w którym składamy odwołanie i przestawiamy dokumenty potwierdzające złożenie zawiadomienia o przestępstwie.