Często pokutuje przekonanie, że z usług sektora pozabankowego korzystają wyłącznie osoby w trudnej sytuacji finansowej, ze złą historią kredytową, bezrobotni i nadmiernie zadłużeni. Nic bardziej mylnego. Okazuje się bowiem, że pokaźne grono klientów firm pożyczkowych tworzą osoby dobrze zarabiające i będące w różnym przedziale wiekowym.

Młody pożyczkobiorca

Statystyki nie kłamią. Duża część klientów firm z sektora pozabankowego to osoby młode, świadome oraz posiadające umiejętność zarządzania swoimi finansami. Przeważnie ich sytuacja ekonomiczna jest dobra, a to, że korzystają z pożyczek krótkoterminowych jest zazwyczaj podyktowane szybkim tempem życia, komfortem pożyczania w tej formie oraz minimalną procedurą formalną.

Statystyczny klient sektora pozabankowego ma mniej niż 35 lat, jest dobrze wykształcony z pewnym już statusem społecznym oraz zawodowym. Statystyczny klient żyje pełnią życia, realizując swoje pasje i marzenia, które niejednokrotnie są kosztowne. Dlatego też szybki i powszechny dostęp do dodatkowego zastrzyku pieniędzy poprzez internet jest dla niego najlepszą i naturalną formą uzyskania funduszy na zaspokojenie swoich potrzeb.

Stateczny 40-latek

Sporą grupę osób korzystających z pożyczek online stanowią ludzie po 40-tym roku życia. Szacuje się, że jest to blisko 1/3 wszystkich klientów internetowych firm pożyczkowych. Osoby po 40-tce legitymują się zazwyczaj wyższą o ponad 50 proc. zdolnością kredytową niż ludzie młodzi zaliczani do tzw. pokolenia Y. Zdecydowana większość klientów po 40 roku życia, bo aż 60 proc., zaciąga pożyczki gotówkowe za pośrednictwem internetu i przeznacza je najczęściej na wymarzone wakacje, remont domu lub mieszkania, a także na utrzymanie własnych dzieci. Co znamienne, ponad 60 proc. klientów firm pożyczkowych po 40-tce na co dzień zamieszkuje tereny wiejskie.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia

Jak wynika z przeprowadzonych badań, ponad 56 proc. pożyczkobiorców po spłaceniu pierwszej pożyczki, decyduje się w niedalekiej przyszłości na kolejne zobowiązanie finansowe w tej formie. Paradoksalnie, im więcej zarabiamy, tym chętniej pożyczamy. Najczęściej korzystamy z dodatkowych źródeł finansowania w okresie świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy, a także w czasie letnich wakacji oraz ferii zimowych. Zwiększa się również popyt na usługi firm pożyczkowych w okresie wczesno jesiennym, kiedy to rodzice kompletują wyprawkę szkolną dla swoich pociech.

Jak więc widać, stereotypy dotyczące osób najczęściej korzystających z pożyczek krótkoterminowych nijak się mają do rzeczywistości. Komfort oraz szybkość pożyczania pieniędzy w takiej formie powoduje, że z tego rodzaju usług korzystają obecnie praktycznie wszyscy.