Polski Związek Instytucji Pożyczkowych nieustannie monitoruje rynek szybkich pożyczek krótkoterminowych. Jak wynika z ostatnich publikacji Związku, rynek ten stał się obecnie rynkiem dla osób o wyraźnie sprecyzowanych oczekiwaniach. Coraz większa liczba konsumentów zaciąga pożyczki na konkretny cel,, często tuż przed samym dokonaniem zakupu. Skąd bierze się popularność tego typu usług i jak wygląda ich realizacja?

Pożyczka na konkretny cel bez zaświadczeń – czy to w ogóle możliwe?

Jak wiadomo, w przypadku kredytu lub pożyczki w banku musimy przejść przez dość żmudną procedurę weryfikacyjną. Musimy przy tym przede wszystkim wykazać naszą zdolność kredytową, na którą przekładają się zarówno aktualne zarobki, jak i dotychczasowa historia kredytowa. W związku z tym może się zdarzyć, że nie otrzymamy wymaganego wsparcia finansowego, jeśli przykładowo w Biurze Informacji Kredytowej widnieje na naszym koncie jakiś negatywny wpis lub jeśli nasze obecne dochody nie są w oczach banku wystarczające, by spłacić zobowiązanie.

Pożyczka na konkretny cel bez zaświadczeń jest natomiast dostępna w ramach usług oferowanych przez instytucje pozabankowe. Co prawda i tutaj, jako pożyczkobiorcy, podlegamy weryfikacji, wymogi są jednak zdecydowanie łagodniejsze. Oznacza to, że nawet posiadając negatywną historię kredytową czy też nie mając umowy o pracę mamy duże szanse na otrzymanie dofinansowania.


Oczywiście w tym przypadku pożyczka na konkretny cel jest nazwą umowną, ponieważ pieniądze otrzymane od firmy pożyczkowej możemy spożytkować w dowolny sposób. Dotyczy to zarówno tzw. chwilówek, jak i pożyczek długoterminowych. Jest to zatem alternatywa dla tradycyjnego kredytu gotówkowego proponowanego w bankach, gdzie musimy wskazać dokładny cel, na jaki zamierzamy przeznaczyć otrzymaną sumę.

Mity o pożyczkach chwilówkach

Trudno powiedzieć, ile prawdy było w micie mówiącym o tym, iż klienci firm pożyczkowych zaciągają kolejne zobowiązania zupełnie bezrefleksyjnie, niemal każdego kolejnego miesiąca, byle tylko zwiększyć swój standard życia. Być może jednostkowe przypadki tego typu faktycznie miały miejsce. Pewnym jest natomiast to, iż mit ten obecnie całkowicie już upadł. A wszystko za sprawą badań nad sektorem pożyczek konsumenckich prowadzonych przez Polski Związek Instytucji Pożyczkowych.

Pożyczki na konkretne cele – dla kogo?

PZIP zrzeszający największych przedstawicieli branży (w tym firmę PolCredit – właściciela marki Łatwy Kredyt), od lat monitoruje rynek pożyczek internetowych bez zaświadczeń i regularnie publikuje na swojej stronie informacje dotyczące zachodzących na nim zmian. Z informacji tych wynika, iż w ostatnim czasie wyraźnie uwidoczniła się grupa klientów, którzy sięgają po pożyczki internetowe w bardzo konkretnym celu. Zwykle założeniem jest zakup ważnych artykułów gospodarstwa domowego lub opłacenie naprawy samochodu. Celem pożyczki jest wówczas nie tyle uzupełnienie domowego budżetu i konieczność sfinansowania nagłych wydatków, co wybór towaru o większym standardzie, który przełoży się m in. na mniejsze opłaty za jego użytkowanie (np. niższe rachunki za prąd lub wodę).

Pożyczka na konkretny cel bez zaświadczeń jest dostępna niemal dla każdego. Nawet jeśli posiadamy lekkie zadłużenie lub też nasza historia kredytowa nie jest nieposzlakowana, to i tak mamy bardzo duże szanse na otrzymanie dofinansowania. Co więcej, spłata takiej pożyczki w terminie pozytywnie wpłynie na budowanie zdolności kredytowej, co w przyszłości może się okazać niezwykle pomocne przy wnioskowaniu o kredyt w banku. Przy pomocy takiego wsparcia możemy pokryć bieżące wydatki, takie jak np. remont mieszkania czy zakup prezentów dla najbliższych (częstą praktyką jest branie pożyczki tuż przed świętami).

W jaki sposób dostać pożyczkę na konkretny cel bez zaświadczeń?

Ciekawym zjawiskiem, na które zwraca uwagę PZIP, jest fakt, iż coraz więcej osób decyduje się na wzięcie pożyczki przez internet bez zaświadczeń tuż przed samym zakupem. Zwykle w grę wchodzi tu jakaś promocja lub inna atrakcyjna okazja. Trend ten widać m in. w tym, iż już co trzeci wniosek wpływa do firm pożyczkowych za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

Telefon to tylko jedna z opcji złożenia wniosku o pożyczkę na konkretny cel. Równie skuteczne i zarazem bezproblemowe jest skorzystanie z internetu. Najpierw trzeba oczywiście zdecydować się na ofertę konkretnej firmy pożyczkowej – dobrze jest porównać ze sobą co najmniej kilka wariantów, by móc określić, który z nich najlepiej odpowiada na nasze aktualne potrzeby.

Następnie wystarczy wejść na stronę internetową wybranego pożyczkodawcy, gdzie znajdziemy formularz. Wpisujemy w nim wszystkie najważniejsze dane kontaktowe i teleadresowe, które są konieczne, by wniosek został zaakceptowany. Określamy też, jaką kwotę chcemy pożyczyć i kiedy ma wypadać termin spłaty. Przesłanie wniosku poprzedza jeszcze procedura weryfikacyjna – zwykle odbywa się to za pośrednictwem zalogowania na stronę banku lub też zrobienia przelewu weryfikacyjnego na symboliczną kwotę 1 gr.