Polski Związek Instytucji Pożyczkowych nieustannie monitoruje rynek szybkich pożyczek krótkoterminowych. Jak wynika z ostatnich publikacji Związku, rynek ten stał się obecnie rynkiem dla osób o wyraźnie sprecyzowanych oczekiwaniach. Coraz większa liczba konsumentów zaciąga pożyczki w konkretnym celu, często tuż przed samym dokonaniem zakupu. 

Mity o pożyczkach chilówkach

Trudno powiedzieć, ile prawdy było w micie mówiącym o tym, iż klienci firm pożyczkowych zaciągają kolejne zobowiązania zupełnie bezrefleksyjnie, niemal każdego kolejnego miesiąca, byle tylko zwiększyć swój standard życia. Być może jednostkowe przypadki tego typu faktycznie miały miejsce. Pewnym jest natomiast to, iż mit ten obecnie całkowicie już upadł. A wszystko za sprawą badań nad sektorem pożyczek konsumenckich prowadzonych przez Polski Związek Instytucji Pożyczkowych.

Pożyczki na konkretne cele

PZIP zrzeszający największych przedstawicieli branży (w tym firmę PolCredit – właściciela marki Łatwy Kredyt), od lat monitoruje rynek pożyczek internetowych bez zaświadczeń i regularnie publikuje na swojej stronie informacje dotyczące zachodzących na nim zmian. Z informacji tych wynika, iż w ostatnim czasie wyraźnie uwidoczniła się grupa klientów, którzy sięgają po pożyczki internetowe w bardzo konkretnym celu. Zwykle celem tym jest zakup ważnych artykułów gospodarstwa domowego lub opłacenie naprawy samochodu. Celem pożyczki jest wówczas nie tyle uzupełnienie domowego budżetu i konieczność sfinansowania nagłych wydatków, co wybór towaru o większym standardzie, który przełoży się m. in. na mniejsze opłaty za jego użytkowanie (np. niższe rachunki za prąd lub wodę).

Swoboda w dokonywaniu zakupów

Ciekawym zjawiskiem, na które zwraca uwagę PZIP, jest fakt, iż coraz więcej osób decyduje się na wzięcie pożyczki przez internet bez zaświadczeń tuż przed samym zakupem. Zwykle w grę wchodzi tu jakaś promocja lub inna atrakcyjna okazja. Trend ten widać m. in. w tym, iż już co trzeci wniosek wpływa do firm pożyczkowych za pośrednictwem urządzeń mobilnych.