Jeszcze do niedawna, przed wejściem w życie przepisów o zmianie nadzoru nad rynkiem finansowym, głównym zarobkiem przedsiębiorstw pożyczkowych były opłaty za przedłużenie terminu spłaty, a także za monity wysyłane do osób, które nie spłacały zaciągniętych zobowiązań na czas. Wprowadzenie limitów kosztów poza odsetkowych spowodowało, że firmy udzielające pożyczek zmieniły dotychczasową politykę.

W sytuacji, kiedy zdajemy sobie sprawę, że nie uda nam się zwrócić pożyczonej gotówki na czas, możemy wybrać jedno z dwóch rozwiązań: przedłużyć pożyczkę lub skorzystać z opcji refinansowania. Na chwilę obecną przedłużenie jest dostępne tylko u wybranych pożyczkodawców. O wiele bardziej popularna stała się usługa refinansowania pożyczki. Poniżej wyjaśnimy pokrótce, na czym polega i w jaki sposób można ją przeprowadzić.

Czym jest pożyczka refinansowa?

Refinansowanie pożyczki to nic innego jak zaciągnięcie nowego zobowiązania finansowego na poczet spłaty długu u wcześniejszego pożyczkodawcy. Inaczej mówiąc, jeśli nie jesteśmy w stanie spłacić kredytu na czas, zaciągamy kolejny w innej firmie, a otrzymane w ten sposób fundusze przeznaczamy na uregulowanie należności wobec pierwszej instytucji, która udzieliła nam pomocy.

Dla ułatwienia życia pożyczkobiorcom wiele przedsiębiorstw pomaga w poszukiwaniu pożyczki refinansowej oraz służy pomocą w załatwieniu wszelkich niezbędnych formalności. Jedyne, co musi zrobić pożyczkobiorca mający problem z terminową spłatą długu, to zgłosić ten fakt firmie pożyczkowej. Zwykle można tego dokonać za pośrednictwem swojego konta na stronie internetowej przedsiębiorstwa.

Wysokość prowizji – od czego zależy i ile może wynosić?

Tak samo, jak w przypadku przedłużenia spłaty, również w przypadku refinansowania, wysokość prowizji jest uzależniona od liczby dni potrzebnych na zwrócenie nowej pożyczki oraz od jej kwoty. Na ogół jest to określony procent wartości pożyczki dla danego przedziału czasowego.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że opłaty związane z pożyczką refinansową nie należą do najniższych. Często są one zbliżone do opłat ponoszonych z tytułu przedłużenia terminu spłaty zobowiązania, które jeszcze kilka miesięcy temu były masowo naliczane klientom placówek udzielających pożyczki poza sektorem bankowym. Wysokość prowizji może wynosić nawet do 30-40% pożyczonej kwoty.

Czy refinansowanie jest zgodne z prawem?

Wydawać by się mogło, że udzielając pożyczek refinansowych, firmy łamią prawo. Tymczasem wcale tak nie jest, ponieważ ustawa nie zabrania refinansowania. W ten sposób pożyczkodawcy, na zasadach odpowiedniego porozumienia, mogą zyskać więcej, niż przewidują to ustawowe limity. W praktyce oznacza to, że refinansowanie kredytów zastąpiło możliwość zarabiania na dodatkowych opłatach za opóźnienia w spłacie długów.

Podsumowanie

Każdy z nas może wpaść w chwilowe kłopoty finansowe, ale ważne jest, aby wiedzieć, jak się z nich rozsądnie wydostać. Wybór opcji refinansowania wydaje się o wiele lepszy niż rozłożenie rąk i oczekiwanie na rozwój sytuacji, która może przynieść jedynie wysokie odsetki. Pożyczka refinansowa może być przysłowiową ostatnią deską ratunku dla zadłużonych pożyczkobiorców. Zwłaszcza, że procedura refinansowania na chwilę obecną nie jest regulowana przez żadne przepisy prawne.