O historii kredytowej słyszał każdy, komu zdarzyło się ubiegać o kredyt lub pożyczkę w dowolnym banku. Wiele instytucji finansowych, oceniając naszą zdolność kredytową, sprawdza przede wszystkim informacje zgromadzone w BIK, BIG czy KRD. Nie zawsze są to informacje korzystne, mało kto zdaje sobie przy tym sprawę, że o dobrą historię kredytową można zadbać w dość prosty sposób. Jak to zrobić?

Czym jest historia kredytowa?

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stornie głównej Biura Informacji Kredytowej (BIK), za historię kredytową uznaje się całościowy zbiór danych zgromadzonych w BIK oraz w pozostałych tego typu instytucjach (Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowy Rejestr Długów, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej) na temat wszelkich zaciągniętych zobowiązań finansowych (kredyty, pożyczki, zakupy na raty, płatności kartą kredytową itp.), zarówno tych, które zostały już spłacone, jak i tych, które spłacane są aktualnie. Informacjami tworzącymi historię kredytową są również te dotyczące poręczeń kredytów lub pożyczek.

Co może oznaczać brak historii kredytowej?

Historię kredytową uznaje się za dobrą wówczas, gdy osoba lub podmiot wszelkie zaciągnięte przez siebie zobowiązania finansowe spłaca regularnie, terminowo i do wysokości zawartej w umowie. Wszelkie odstępstwa od tego oznaczają, że w historii kredytowej pojawiają się informacje mogące sprawić, iż zostanie ona oceniona w sposób negatywny. Należy przy tym pamiętać, iż brak historii kredytowej również nie jest oceniany pozytywnie. Osoby, które nigdy wcześniej nie zaciągały kredytów lub pożyczek (również pożyczek pozabankowych online) i nie korzystały z możliwości zakupów na raty, stanową dla instytucji finansowych swoistą zagadkę. Brak informacji o tym, jak spłacają swoje zobowiązania, działa na ich niekorzyść i może skutkować odmową udzielenie kredytu.

Jak zbudować dobrą historię kredytową?

Każdy z nas posiada realny wpływ na swoją historię kredytową. Jeśli przewidujemy, że w przyszłości będziemy chcieli skorzystać z kredytu bankowego (np. na zakup mieszkania), powinniśmy z odpowiednim wyprzedzeniem budować wiarygodną, dobrą historię kredytową. Jednym z najpewniejszych sposób na to są popularne chwilówki udzielane na dowód, przez Internet. Kilka takich szybkich pożyczek (koniecznie spłaconych w całości i w wyznaczonym terminie) sprawi, iż nasza historia kredytowa stanie się podstawą do przyznania kredytu nawet na naprawdę sporą kwotę.