Jednymi z głównych zalet chwilówek internetowych są łatwość w ich uzyskaniu i szybkość, z jaką środki mogą być udostępnione. By obie strony przystępujące do transakcji czuły się równie komfortowo i bezpiecznie, firmy udzielające szybkich pożyczek przez internet stosują odpowiednie narzędzia i procedury. Do jednych z nich należy przelew weryfikacyjny.

Przelew weryfikacyjny w kredytach pozabankowych

W jakim celu firmy pożyczkowe stosują przelew weryfikacyjny? Głównym powodem jest zabezpieczenie transakcji. Na to bardzo duży wpływ ma weryfikacja wiarygodności i tożsamości pożyczkobiorcy. Oczywiście można ją potwierdzić posługując się dowodem osobistym. Jednak nie zawsze jest to wystarczająca procedura.

Większość instytucji pozabankowych, oferujących chwilówki internetowe, zabezpiecza się również przed ewentualnym wyłudzeniem środków finansowych. Może do tego dojść, gdy ktoś posługuje się nie należącym do niego dokumentem tożsamości – skradzionym, zgubionym.

Prosto i jednorazowo

Przelew weryfikacyjny jest jak informacja zwrotna. Dzięki niemu wiadomo, że osoba wnioskująca o pożyczkę rzeczywiście jest właścicielem rachunku bankowego, na który zostaną przelane środki. W ten sposób pożyczkobiorca potwierdza również swoją tożsamość, która powinna być zgodna z danymi widniejącymi na dowodzie osobistym i z tymi na wniosku kredytowym.

W przypadku kredytów pozabankowych przelew weryfikacyjny jest jednorazową procedurą. Instytucje wymagają go zazwyczaj tylko wtedy, kiedy pożyczkobiorca po raz pierwszy pożycza pieniądze. W przypadku zaciągania kolejnych kredytów w tej samej firmie wykonanie przelewu weryfikacyjnego nie jest już konieczne.

Przelew weryfikacyjny wykonuje się jak każdy inny standardowy przelew środków. Koszt, który ponosi w związku z tym kredytobiorca, jest niewielki. W zależności od instytucji może to być 1 gr, 10 gr lub maksymalnie 1 zł. Jest to opłata bezzwrotna.

Czy są alternatywy?

Bywa tak, że osoby chcące skorzystać z oferty chwilówek internetowych, nie używają bankowości elektronicznej lub nie mają środków na koncie. Alternatywą dla nich są aplikacje. Dzięki nim również można potwierdzić tożsamość kredytobiorcy. Do najpopularniejszych należą: Kontomatik, GroszConnect, Instantor, KontoConnect.

Trzeba pamiętać, że każda z firm pożyczkowych dopuszcza użycie określonych aplikacji. Z ich listą warto się zapoznać. Chęć skorzystania z tej formy weryfikacji deklaruje się podczas wypełniania wniosku kredytowego.