Możliwość wzięcia szybkiej pożyczki internetowej bez zbędnych zaświadczeń to szansa nie tylko dla uczciwych klientów, ale i dla oszustów podszywających się pod inne osoby. Najlepszym sposobem na to, aby nie paść ich ofiarą, jest zastrzeżenie swojego numeru PESEL w powstałym z inicjatywy PZIP systemie Bezpieczny PESEL.

Czym jest Bezpieczny PESEL?

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych (PZIP) przy współpracy z CRIF Service Sp. z o.o. stworzył system Bezpieczny PESEL, dzięki któremu każdy konsument zyskał możliwość zastrzeżenia swojego numeru PESEL. Zastrzeżenie to oznacza, że dany numer zostanie wciągnięty na specjalną listę dostępną dla współpracujących ze sobą firm pożyczkowych. Na liście tej znajdują się numery PESEL osób, które zadeklarowały, iż nie planują zaciągać żadnych zobowiązań finansowych. Za każdym razem, gdy w systemie dowolnego pożyczkodawcy pojawi się zgłoszenie wniosku pożyczkowego na dane osoby, której PESEL został wpisany na wspomnianą listę, wniosek ten zostanie automatycznie zablokowany.

Czemu to służy?

System Bezpieczny PESEL ma na celu ochronę konsumentów przed osobami wyłudzającymi dane osobowe i następnie, z wykorzystaniem tychże danych, zaciągającymi ekspresowe pożyczki online. Zastrzeżenie numeru PESEL sprawi, że żaden pożyczkodawca współpracujący z systemem nie udzieli pożyczki osobie, której dane zostały do niego wpisane. Dotyczy to również firmy Polcredit (członka PZIP) i należącej do niej strony ŁatwyKredyt.pl. Nie oznacza to jednak, że osoba, której PESEL znalazł się w systemie, nigdy już nie będzie mogła wziąć żadnej pożyczki-chwilówki.

Jak cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL?

Zastrzeżenie numeru PESEL za pomocą systemu Bezpieczny PESEL obowiązuje przez określony czas i po jego upływie możliwe jest zaciąganie dowolnych zobowiązań finansowych. Oczywiście zastrzeżenie to można również odwołać przed upływem tego czasu. W tym celu wystarczy wypełnić formularz zlecający cofnięcie zastrzeżenia, który następnie zostanie telefonicznie zweryfikowany przez konsultanta firmy CRIF.