Zakaz handlu w niedziele daje się we znaki nie tylko dużej części przedsiębiorców i samych konsumentów, ale również firmom z sektora pozabankowego. Szczególnie ucierpiały usługi w sektorze digital lending, a więc udzielanie pożyczek krótkoterminowych drogą elektroniczną.

Prognozy a rzeczywistość

Jeszcze przed wprowadzeniem nowych przepisów prognozowano, że zakaz handlu w niedzielę może wpłynąć pozytywnie na ilość udzielanych przez internet pożyczek krótkoterminowych. Przewidywano, że brak możliwości zrobienia tradycyjnych zakupów w weekend spowoduje wzrost zainteresowania zakupami online, a tym samym większe zapotrzebowanie na usługi firm pożyczkowych. Niestety, rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Odkąd wprowadzony został dość kontrowersyjny dla wielu środowisk gospodarczych przepis ograniczający handel w niedziele (od 1 marca 2018 r.) , wielu ekspertów przekonuje o zgubnych skutkach tego zakazu dla wielu sektorów polskiej gospodarki, w tym również rynku finansowego. Zaledwie po kilku miesiącach obostrzeń handlowych da się zauważyć sporą różnicę pomiędzy ilością usług finansowych przeprowadzonych w niedziele handlowe, a liczbą zobowiązań udzielanych w niedziele wolne od handlu.

Z badań Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych wynika, że spadło aż o 15 proc. zainteresowanie pożyczkami online w niedziele z zakazem handlu w porównaniu do niedziel handlowych. Według wszelkich prognoz, tendencja ta będzie się z czasem pogłębiać.

Dlaczego tak się dzieje?

Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele, siłą rzeczy, wpłynął znacząco na zmianę zwyczajów zakupowych u dużej części Polaków. Wielu klientów firm pożyczkowych decydowała się na zaciągnięcie zobowiązania finansowego podczas samych zakupów również w niedziele. Co trzeci konsument korzysta z urządzeń mobilnych składając wniosek o pożyczkę poza własnym miejscem zamieszkania. To właśnie w tej grupie osób upatruje się spadek udzielanych zobowiązań w niedziele z zakazem handlu. Przyczyna jest prosta – skoro nie ma możliwości zrobienia zakupów, nie ma również potrzeby korzystania z szybkiej pożyczki krótkoterminowej.

Naturalną konsekwencją wprowadzenia niedzielnego zakazu handlowego jest spadek zainteresowania pożyczką internetową w dni objęte tymi restrykcjami. Jednocześnie jest to potwierdzenie trendu, że Polacy lubią robić większe zakupy w dni wolne od pracy, kiedy to bez pośpiechu mogą zaspokoić swoje potrzeby materialne.