Pożyczanie gotówki online wiąże się z pewnym ryzykiem. Nieostrożny klient może udostępnić swoje dane w nieodpowiednim miejscu lub wpaść w kłopoty finansowe. Jak uniknąć takich problemów? Przede wszystkim dokładnie sprawdzając wiarygodność firmy pożyczkowej. Najważniejsze to dokładnie zapoznać się z profilem firmy, legalnością jej działania i opiniami klientów oraz ekspertów. Sprawdź, na co zwracać uwagę, by dobra pożyczka chwilówka była rzeczywiście dobra!

Jak potwierdzić wiarygodność firmy pożyczkowej działającej w Internecie?

Konsumenci firm pożyczkowych przyzwyczaili się do konieczności wieloetapowej weryfikacji tożsamości i wiarygodności finansowej, a także kontroli czy przekazane dane są prawidłowe. Jednak czy klienci sprawdzają wiarygodność firmy pożyczkowej? Zdecydowanie powinni! Zadłużenie się u nierzetelnego pożyczkodawcy może spowodować nieprzewidziane koszty i wprowadzić nas w niemałe problemy finansowe. Jak więc bezpiecznie pożyczać w sieci?

Przede wszystkim dokładnie przeczytać regulamin firmy oraz ramową umowę pożyczki, a także zapoznać się z komunikatami ostrzegającymi przed podejmowaniem współpracy z danym pożyczkodawcą. Jeśli zauważymy nieścisłości w działaniu instytucji pożyczkowej, należy zgłosić to odpowiedniemu organowi. Taką informację można przekazać do Rzecznika Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta czy Krajowego Nadzoru Finansowego.

Jak zapewnić bezpieczeństwo danych osobowych?

Wnioskując o pożyczkę online na dowód klient musi podać dane wrażliwe, m.in.: imię i nazwisko, numer PESEL czy numer i serię dowodu osobistego. Udostępniając dane tożsamości w Internecie musimy uważać, by nie dostały się one w niepowołane ręce. Przede wszystkim należy upewnić się, że firma przestrzega zasad RODO i wykorzystuje nasze dane wyłącznie w ramach wyrażonych zgód. Warto więc poświęcić chwilę i dokładnie przeczytać treści zaznaczonych upoważnień.

Pożyczkodawcy zabezpieczają transmisję danych osobowych, wykorzystując połączenia szyfrowane. Niektóre z firm pożyczkowych poprawiają swoją wiarygodność przez zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń procesu wnioskowania, za pomocą usług takich jak np. Bezpieczny Proces. W trakcie wypełniania formularza pożyczkowego online, zwróć uwagę na adres strony internetowej i wizerunek zamkniętej kłódki, który powinien pojawić się przed adresem www. Jeśli znajdziesz taki symbol, Twoje dane są w pełni bezpieczne i możesz wysłać wniosek bez żadnego ryzyka.

Czy obecność na liście KNF oznacza wiarygodność firmy pożyczkowej?

Wszystkie podmioty pozabankowe udzielające szybkich pożyczek online są zobowiązane do zarejestrowania swojej działalności w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych KNF. Obecność na liście rejestru jest podstawową informacją, na jaką należy zwrócić uwagę przy ocenie wiarygodności pożyczkodawcy. Jednak pamiętajmy: Komisja Nadzoru Finansowego nie stanowi stałego nadzoru nad działalnością firm pożyczkowych. KNF nie posiada uprawnień do kontrolowania działalności instytucji pożyczkowych, w zakresie zgodności z prawem.

To, że dana firma widnieje w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych, oznacza, że została założona legalnie i zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, a KNF nie został poinformowany o zmianach w tym zakresie. Dopiero wystąpienie oraz zgłoszenia nieprawidłowości dotyczącej działania nierzetelnego pożyczkodawcy, może spowodować usunięcie z rejestru.

Członkostwo w Polskim Związku Instytucji Pożyczkowych gwarantem największej wiarygodności pożyczkodawcy

Kolejnym, wiarygodnym źródłem informacji jest Polski Związek Instytucji Pożyczkowych. To organizacja, która skupia liderów pożyczek online. Jej misją jest wyznaczanie i egzekwowanie najwyższych standardów, zarówno biznesowych, jak i etycznych w tym segmencie finansowym. Jeśli firma pożyczkowa jest członkiem PZIP, możemy mieć do niej większe zaufanie.

Członkostwo w PZIP wymaga przestrzegania restrykcyjnych zasad działania w ramach prawa polskiego i wewnętrznego statutu. Firmy związane z tą organizacją zobowiązane są do świadczenia usług na jak najwyższym poziomie. Podstawą jest uczciwość wobec klientów: obowiązek przedstawienia wszystkich kosztów czy nie pobierania bezzwrotnych opłat za rozpatrzenie wniosku. Dodatkowo reklamy firm członkowskich PZIP podlegają ocenie etyki przekazu, zabezpieczając przed wprowadzaniem klientów w błąd.

Informacje na stronie internetowej pożyczkodawcy

W przypadku pożyczek online głównym kanałem informacji o podmiocie jest jego strona internetowa. Prosta analiza zawartości – czyli dokładne przejrzenie informacji tam zawartych – wiele może nam o firmie pożyczkowej powiedzieć. Na czym powinniśmy się skupić?

Każdy podmiot powinien dbać o swój wizerunek wiarygodnego partnera. Jest to szczególnie ważne w branży finansowej. O takiej dbałości świadczy przejrzyste prezentowanie wszystkich danych, jawność i zrozumiałość informacji. Na stronie internetowej firmy oferującej pożyczki powinny znajdować się pełne i dokładne dane firmy, w tym: NIP, REGON i KRS. Zasady dotyczące udzielenia pożyczki powinny być zredagowane w prostym języku, bez zawiłych sformułowań czy dwuznaczności. Na stronie powinna znajdować się tabela opłat lub kalkulator kosztów, a także wzór umowy, którą przyjdzie nam podpisać. Kwestia treści samej umowy jest sprawą odrębną – w tym artykule nie będziemy jej analizować.

Zapoznaj się z opiniami pożyczkobiorców i ekspertów finansowych

Dobrym sposobem na sprawdzenie wiarygodności firmy pożyczkowej, może być również zasięgnięcie opinii innych klientów. Jednak przeglądając opinie, szczególnie te pochodzące z for internetowych, należy być krytycznym. Duża konkurencja w tej branży sprawia, że niektóre podmioty wykorzystują nieczyste praktyki, czarny PR. Z drugiej strony, zbyt pochlebne opinie również mogą mieć niewiele wspólnego z prawdą. Inne, bardziej niezależne źródła opinii to rankingi firm pożyczkowych przygotowanych przez ekspertów rynku finansowego lub porównywarki ofert pożyczkodawców. Warto skorzystać z obu źródeł, aby uzyskać wiarygodny obraz instytucji, z której usług zamierzamy skorzystać.

Wiarygodność usług danej firmy pożyczkowej potwierdzają znaki jakości. Do najpopularniejszych znaków, świadczących o dobrej opinii firmy, należą: Gwiazda Jakości Obsługi, Odpowiadamy Klientom oraz Życzliwa Firma. Dzięki podobnym oznaczeniom zyskujemy pewność, co do standardów świadczonych usług. Podobne informacje zawsze warto zweryfikować u organizatora akcji.