Rok 2017 przyniósł wiele zmian na rynku chwilówek – pożyczek pozabankowych. Prawo lepiej chroni konsumentów, eliminując większość nieuczciwych podmiotów. Nadal jednak powinniśmy sprawdzać wiarygodność instytucji, od której chcemy pożyczyć pieniądze. Na co zwracać uwagę, by dobra pożyczka chwilówka była rzeczywiście dobra? Jak sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej?

Pierwszy krok – KNF

Czy firma udzielająca pożyczki przez internet na dowód znajduje się na liście podmiotów, które objęte są nadzorem finansowym? Sprawdź to. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) prowadzi Rejestr Instytucji Pożyczkowych. Wszystkie podmioty pozabankowe udzielające szybkich pożyczek online są zobowiązane do zarejestrowania swojej działalności. Rejestr Instytucji Pożyczkowych jest dostępny na stronie KNF.

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych

Kolejnym, wiarygodnym źródłem informacji jest Polski Związek Instytucji Pożyczkowych. To organizacja, która skupia liderów e-rynku chwilówek – pożyczek internetowych. Jej misją jest wyznaczanie i egzekwowanie najwyższych standardów – zarówno biznesowych, jak i etycznych – w tym segmencie finansowym. Jeśli firma pożyczkowa jest członkiem PZIP, na pewno możemy mieć do niej większe zaufanie.

Wizerunek zewnętrzny

W przypadku pożyczek online głównym kanałem informacji o podmiocie będzie jego strona internetowa. Już tak prosta analiza – czyli dokładne przejrzenie informacji tam zawartych – wiele może nam o firmie pożyczkowej powiedzieć. Na czym powinniśmy się skupić?

Każdy podmiot powinien dbać o swój wizerunek wiarygodnego partnera. Jest to szczególnie ważne w branży finansowej. O takiej dbałości świadczy przejrzyste prezentowanie wszystkich danych, jawność i zrozumiałość informacji. Na stronie internetowej firmy oferującej pożyczki powinny znajdować się pełne i dokładne dane firmy, w tym: NIP, REGON i KRS. Zasady dotyczące udzielenia pożyczki powinny być zredagowane w prostym języku, bez zawiłych sformułowań czy dwuznaczności. Na stronie powinna znajdować się tabela opłat lub kalkulator kosztów, a także wzór umowy, którą przyjdzie nam podpisać. Kwestia treści samej umowy jest sprawą odrębną – w tym artykule nie będziemy jej analizować.

Opinie i polecenia

Dobrym sposobem może być również zasięgnięcie opinii innych klientów. Jednak przeglądając opinie, szczególnie te pochodzące z for internetowych, trzeba być krytycznym. Duża konkurencja w tej branży sprawia, że niektóre podmioty wykorzystują nieczyste praktyki, czarny PR. Z drugiej strony, zbyt pochlebne opinie również mogą mieć niewiele wspólnego z prawdą. Inne, bardziej niezależne źródła opinii to rankingi firm pożyczkowych lub porównywarki ich ofert. Warto skorzystać z obu źródeł, by stworzyć bardziej obiektywny obraz instytucji, z której usług zamierzamy skorzystać.