Utarło się przekonanie, że seniorzy boją się korzystać z usług instytucji sektora finansowego, a tym bardziej z firm pożyczkowych. Nic bardziej mylnego. Według wiarygodnych danych, osoby powyżej 50-tego roku życia są jedną z najliczniejszych grup korzystających z pożyczek krótkoterminowych na polskim rynku. Sprawdzamy, dlaczego, jak oraz na co pożyczają polscy seniorzy.

Seniorzy nadal aktywni kredytowo

W wyniku niżu demograficznego polskie społeczeństwo starzeje się. W wyniku tego zmienia się również rodzimy rynek finansowy. Według badań Biura Informacji Kredytowej (BIK), około 45 proc. Polaków mających powyżej 65 lat jest nadal aktywnych kredytowo, a wśród wszystkich osób korzystających z pożyczek gotówkowych seniorzy stanowią 18 proc. tej grupy. Jak podaje instytut badawczy TNS, większość osób w wieku powyżej 65 lat nie jest zadowolonych ze stanu swoich finansów. Pomimo waloryzacji emerytur w 2018 roku, świadczenia udzielane z tego tytułu pozostawiają wiele do życzenia.

Banki komercyjne stawiają granice

Rzeczywistość jest taka, że polscy emeryci i renciści mają najczęściej problemy z dostaniem kredytu w banku komercyjnym, pomimo zagwarantowanych stałych, miesięcznych dochodów. Niechęć banków do udzielania seniorom pożyczek pieniężnych jest najczęściej podyktowana zbyt zaawansowanym wiekiem takich klientów, ewentualnymi problemami zdrowotnymi, jakie mogą się u nich pojawić, a także śmiercią seniora zanim ten zdoła spłacić swoje zadłużenie. Polskie banki komercyjne najczęściej ustalają górną granicę wieku przy udzielaniu kredytów, które ściśle się trzymają, uniemożliwiając tym samym wielu Polaków skorzystanie z tego typu produktów finansowych. Ratunkiem dla seniorów są firmy z sektora pozabankowego, których polityka udzielania pożyczek jest bardziej liberalna.

Senior to „solidna firma”

Jak wynika z wielu opinii przedstawicieli firm pożyczkowych działających na polskim rynku, w tym również i ŁatwyKredyt.pl, seniorzy to „solidna firma”, ponieważ są lojalnymi oraz rzetelnymi klientami, którzy w zdecydowanej większości przypadków spłacają zaciągnięte pożyczki w terminie, a bardzo często również wcześniej niż przewidziano to w umowie pożyczkowej. W dużej części firmy pożyczkowe podwyższają górną granicę wieku dla osób starających się pożyczkę, nawet do 80 lat.

Raczej tradycyjne formy pożyczania

Większość polskich seniorów decydujących się na zaciągnięcie pożyczki krótkoterminowej najczęściej rezygnuje z takich usług oferowanych za pośrednictwem internetu, głównie ze względu na nieumiejętność posługiwania się nowymi technologiami. Preferowaną przez nich formą zawarcia umowy pożyczkowej jest zazwyczaj osobista wizyta w stacjonarnym oddziale firmy lub skorzystanie z obsługi domowej. Średnia wysokość pożyczki zaciąganej przez seniorów to 1250 zł. Najczęściej otrzymane pieniądze przeznaczają oni na bieżące wydatki, sprzęt AGD/RTV, niewielkie remonty czy też upominki dla najbliższych.

Duży odsetek osób powyżej 55 roku życia chętniej sięga po pożyczki ratalne niż po zobowiązania krótkoterminowe. Jest to podyktowane tym, że o wiele łatwiej takim osobom spłacić niewysoką kwotę ratalną, nawet, jeżeli będzie ona obłożona wyższymi kosztami około pożyczkowymi, niż jednorazowo zwrócić kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych.

Seniorzy dla sektora pozabankowego to bardzo wartościowa i pożądana grupa klientów przede wszystkim ze względu na swoją lojalność, terminowość spłaty zobowiązań oraz stałe, regularne dochody. Z uwagi na częste wykluczenie takich osób z oferty banków komercyjnych, firmy pożyczkowe działające na polskim rynku stają się najczęściej jedyną alternatywą dla seniorów na podreperowanie swojego domowego budżetu i dalsze godne życie.