W Polsce mieszka coraz więcej emerytów. Tym samym coraz częściej poszukiwane są skierowane do nich pożyczki i kredyty. Niestety, ze względu na wiek osoby starsze często spotykają się z odmowną decyzją kredytową. Gdzie emeryt może dostać pożyczkę lub kredyt?

Dlaczego emerytom trudno jest znaleźć pożyczkę?

Zdecydowana większość firm pożyczkowych i banków udziela pożyczek jedynie określonym grupom wiekowym. Dolna granica wszelkich zobowiązań to 18 lat. Instytucje finansowe mogą pożyczać pieniądze jedynie osobom pełnoletnim. Taki obowiązek wynika z kodeksu cywilnego, która pozwala na zawieranie umów wyłącznie osobom posiadającym pełną zdolność do czynności prawnych. Pełną zdolność mają wyłącznie osoby pełnoletnie.

Nie ma natomiast żadnego prawa zakazującego udzielania pożyczek osobom starszym. Pomimo tego większość kredytów i pożyczek jest dostępnych jedynie dla osób do wieku 65-80 lat. Wynika to z prostej kalkulacji. Pożyczkodawcy obawiają się, że osoby starsze nie dożyją spłaty pożyczki. Jeżeli planowany czas spłaty danej pożyczki jest dłuższy od średniej przewidywanej długości życia danej osoby, to możemy mieć problem z uzyskaniem środków. Z tego powodu seniorzy na kredyt mogą liczyć jedynie w nielicznych bankach.

Inne kwestie związane z pożyczką dla emeryta

Kredyt w podeszłym wieku znacznie łatwiej będzie dostać z ubezpieczeniem na wypadek śmierci. Ubezpieczenie podnosi cenę zobowiązania, ale w zamian gwarantuje pożyczkodawcy, że pożyczka zostanie spłacona. Dodatkowo ubezpieczenie zabezpiecza rodzinę przed dziedziczeniem długu.

Emeryci mają jednak asa w rękawie. Na ich korzyść przemawia forma otrzymywania dochodów, czyli emerytura. Emerytura jest wypłacana przez najbardziej stabilną ‘firmę’, czyli państwo. Jest również przyznawana dożywotnio, a w dodatku stale rośnie. Dla pożyczkodawców stałość dochodów ma nie mniejsze znaczenie niż ich wysokość. Podobne zasady dotyczą dożywotniej renty.

Szczególnie restrykcyjnie do kwestii wieku podchodzi się przy kredytach hipotecznych. To nie dziwi, gdyż zobowiązania tego typu spłaca się przez nawet 25-30 lat. Oznacza to, że kredyt hipoteczny w pełnym wymiarze czasu spłaty można dostać do wieku około 50 lat. Kredyt hipoteczny dla emeryta jest więc raczej niemożliwy, chyba że kredytobiorca przeszedł na wcześniejszą emeryturę i zaciągnie go na np. 15 lat. Osobną kwestią są pożyczki hipoteczne (czyli pożyczki pod zastaw już posiadanej nieruchomości) oraz tzw. odwrócona hipoteka, czyli dożywotnia renta w zamian za nieruchomość.

Gdzie emeryt może dostać pożyczkę?

Emerytowi łatwiej będzie uzyskać pożyczkę o krótkim czasie spłaty, czyli np. chwilówkę, albo pożyczkę na rok. Szanse zwiększy również wykupienie ubezpieczenia. Z udzielania pożyczek emerytom słyną głównie firmy zajmujące się obsługą domową. Ponadto, takie instytucje pozabankowe łagodniej niż pożyczki stricte online podchodzą do kwestii takich jak sprawdzanie bazy BIK czy zadłużenie w innych firmach pożyczkowych.

Dzięki udzielaniu pożyczki w domu nie ma konieczności korzystania z internetu (co dla wielu emerytów jest nie do przejścia), a indywidualny doradca kredytowy jest w stanie sprawdzić czy pożyczkę faktycznie bierze dla siebie osoba wskazana we wniosku, oraz jaki jest stan zdrowia starszej osoby.

Rozwiązaniem dla emerytów, którzy niechętnie korzystają z bankowości internetowej, mogą być pożyczki wypłacane przez czek GIRO. Są to zwyczajne pożyczki internetowe, tyle, że nie są wypłacane na konto, a na poczcie przy pomocy specjalnego kodu.

Jak skutecznie złożyć wniosek o pożyczkę lub kredyt przez internet?

Wymagania przy wnioskowaniu o kredyt czy pożyczkę dla emeryta są dokładnie takie same jak dla osób młodych. Jedyną różnicę może stanowić sposób potwierdzenia dochodów. Zamiast wyciągu bankowego wystarczy ostatni odcinek emerytury lub decyzja ZUS. Wymagania wstępne to:

  • dowód osobisty
  • telefon komórkowy
  • internetowe konto w bankowe
  • zdolność kredytowa

Natomiast krok po kroku proces zaciągania pożyczki wygląda w następujący sposób:

  1. rejestracja na stronie internetowej pożyczkodawcy
  2. potwierdzenie danych przez przelew złotówkowy lub automatyczną weryfikację
  3. oczekiwanie na decyzję kredytową
  4. wypłata pieniędzy

Pożyczka dla emeryta – tylko online?

Pożyczki online to nie jedyna możliwość na otrzymanie dodatkowych środków. Jak już wspomnieliśmy istnieją pożyczki domowe, które również można zamówić za pośrednictwem sieci. Oprócz nich dostępne są jeszcze pożyczki na telefon.

W takich firmach pożyczkowych naszą tożsamość weryfikuje konsultant w trakcie osobistej rozmowy. Konsultanci są też w stanie pomóc podczas rejestracji w serwisie internetowym czy w innych kwestiach związanych z procesem pożyczkowym.